sztukateria elewacyjna

Piękno detali – sztukateria elewacyjna w nowoczesnej architekturze

W dobie nowoczesnych technologii wystarczy jedno małe rozwiązanie, by nadać fasadzie zupełnie innego charakteru. Właśnie o takim detalu, jak sztukateria elewacyjna, opowiemy w naszym wpisie.

Czym jest sztukateria elewacyjna?

Sztukateria elewacyjna to elementy dekoracyjne stosowane przede wszystkim na zewnętrznych powierzchniach budynków, choć można je także zastosować we wnętrzach. Wykonywane są najczęściej z wysokiej jakości materiałów odpornych na działanie różnych faktorów atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Tworzywo najczęściej używane do produkcji sztukaterii to styropian, gips, beton lub kompozyty mineralne. W zależności od wybranej techniki i rodzaju materiału sztukateria może przybierać różne kształty oraz posiadać różne właściwości, dzięki czemu jest uniwersalnym rozwiązaniem zarówno dla klasycznych, jak i nowoczesnych budynków.

Korzyści z wykorzystania sztukaterii elewacyjnej

Zastosowanie sztukaterii elewacyjnej w architekturze przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim sprawia, że fasada staje się bardziej atrakcyjna i funkcjonalna. Sztukateria może wydobyć i podkreślić walory architektoniczne budynku oraz ukryć ewentualne niedoskonałości w projektowaniu czy wykonawstwie. Ponadto może również zwiększyć funkcjonalność budynku, np. umieszczenie odpowiednich elementów na narożnikach chroni je przed uszkodzeniami. Dobrze zaprojektowana sztukateria elewacyjna dodaje nie tylko uroku, lecz także prestiżu, który wpływa na końcową wartość nieruchomości.

Gdzie warto zastosować sztukaterię elewacyjną?

Sztukateria elewacyjna sprawdzi się praktycznie w każdym przypadku, niezależnie od charakteru budynku. Jest doskonałym rozwiązaniem zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych czy użyteczności publicznej. Wyjątkowo korzystnie wpłynie na wygląd kamienic oraz budynków stylizowanych na historyczne czy pałacowe formy – tutaj warto postawić na bogatszą ornamentykę, która podkreśli tradycyjny wygląd. W przypadku nowoczesnych konstrukcji, będzie świetnie współgrać z minimalistyczną i prostą linią architektoniczną. Sztukaterię warto zastosować w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia lub wilgoć, by nadać im większej ochrony. Elementy sztukaterii można też umieszczać wokół okien, drzwi czy na wysokości parapetów, co z pewnością dopełni całości kompozycji elewacji.

Przewiń do góry