elegancka sypialnia

Sztukateria w nowoczesnym wnętrzu sypialni

Sypialnia to pomieszczenie, w którym w największym stopniu liczy się tworzenie odpowiedniego nastroju. Jej wnętrze powinno więc być projektowane tak, by stała się ona wystarczająco przytulna i komfortowa, a jednocześnie prezentowała się na tyle efektownie, żeby osoby znajdujące się w jej wnętrzu mogły szybko się zrelaksować. Sprawdzonym sposobem na zwiększenie atrakcyjności pomieszczeń stosowanym przez wielu architektów specjalizujących się w urządzaniu wnętrz jest użycie sztukaterii nowoczesnej. Przekonajmy się, czym są elementy tego rodzaju i sprawdźmy, jakie rezultaty można dzięki nim uzyskać.

Czym jest sztukateria?

Sztukateria to elementy pozwalające na udekorowanie wnętrza przez uzyskanie zróżnicowanego wyglądu ścian oraz sufitów. Jest to możliwe za sprawą komponentów o rozmaitych kształtach, które są instalowane na ich powierzchni. Są one robione z lekkich materiałów takich jak gips, styropian czy poliuretan i mają postać listew, narożników oraz różnego typu plafonów. Przy aranżacjach tradycyjnych mają one zwykle dość wymyślne i złożone kształty. Jeżeli pomieszczenie ma być urządzone nowocześniej, ich geometria jest z reguły prostsza, a liczba ornamentów zredukowana do minimum. Różne są też wymiary poszczególnych elementów, ponieważ z reguły ich wielkość dopasowuje się do powierzchni konkretnych pokojów. Często sztukateria jest wzbogacana oświetleniem LED, służąc za rodzaj maskownicy oraz sposób rozprowadzania światła.

Gdzie i jak instaluje się sztukaterię?

Sztukateria może być montowana na powierzchni ściany, powodując urozmaicenie jej powierzchni i tworząc dodatkowe elementy dekoracyjne, które pozwalają również na zmianę postrzegania proporcji wnętrza. Jest też instalowana na styku ścian i sufitów, umożliwiając optyczne podwyższanie pomieszczenia lub zwiększanie jego długości czy szerokości. Jest zwykle przyklejana do ściany, tak, by połączenie nie było widoczne. Następnie jest zazwyczaj malowana na wybrany kolor. W sypialniach korzysta się zarówno z listew przysufitowych, jak i ściennych. Używane są też specjalne geometryczne dekory.

Przewiń do góry