sztukateria na ścianie w pustym salonie

Sztukateria a tynk – jak idealnie połączyć te elementy w aranżacji wnętrza

W nowoczesnych wnętrzach stawia się z reguły na oszczędne korzystanie z elementów dekoracyjnych. Nie oznacza to jednak rezygnacji ze wszystkich ornamentów, muszą one być odpowiednio wkomponowane w całość aranżacji oraz powinny dobrze wpisywać się w zastosowaną stylistykę. Jednym z rozwiązań cieszących się dużą popularnością jest używanie sztukaterii sufitowej i ściennej, której obecność daje możliwość urozmaicenia płaskich powierzchni oraz nadanie im wyrazistego charakteru. Są one też niezwykle użyteczne tam, gdzie potrzebne będzie wpłynięcie na proporcje pomieszczeń bądź zastosowanie efektownego podświetlenia ściany albo sufitu. Niezmiernie ważny będzie właściwy montaż konkretnych komponentów. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Co trzeba wiedzieć o współczesnych tynkach?

Wykończenie ścian wewnętrznych wiąże się dziś z reguły z wykorzystaniem odpowiedniego rodzaju tynku. Na ogół dąży się do tego, by powierzchnie ścian i sufitów były maksymalnie jednorodne, płaskie i gładkie, ponieważ korzystnie wpływa to na wygląd pomieszczeń, sposób rozchodzenia się w nich światła oraz tendencję do osadzania się zabrudzeń. Poza używaniem mających niezwykle małe uziarnienie tynków gipsowych często wybiera się więc oferujące doskonałe rezultaty gładzie gipsowe.

Jak instalowana jest sztukateria?

Sztukaterie mają postać listew o różnej szerokości i długości, a także narożników oraz elementów dekoracyjnych w formie dodatkowych plafonów. Są one robione z lekkich materiałów takich jak gips, styropian oraz poliuretan, co pozwala na montowanie ich do ścian i sufitów za sprawą odpowiednio dobranego kleju. By uzyskać oczekiwany rezultat, niezbędne może okazać się jednak zamaskowanie powstających szczelin wynikających np. z nie do końca prawidłowo ułożonego tynku. W tym celu używany jest specjalny gips lub masa akrylowa, które bez problemu można obrobić, a następnie wraz z listwami, ścianą bądź sufitem pomalować na określony kolor.

Przewiń do góry